پادریهای چسبنده مخصوص اتاق تمیز :

sticky mat
جهت جلوگیری از ورود آلودگی ها به اتاقهای تمیز میبایست در درب ورودی هر کلین روم و مناطق تمیز که دستگاههای الکترونیک در آن مونتاژ می شوند یک سطح ورودی کنترل آلودگی وجود داشته باشد. هدف از این پادری به حداقل رساندن میزان آلودگی است که ممکن است توسط کفش ها، چرخ های گاری و یا ترالی ها و دیگر تجهیزات وارد مناطق کنترل شده از جمله اتاق تمیز شوند.
این سطوح و یا پادری ها معمولا به نام پادری های چسبناک یا چسبنده شناخته می شوند که هم بصورت نیمه دائمی و هم بصورت یکبار مصرف می باشند. که هر کدام دارای معایب و مزایای مختص به خود می باشند. نوع یکبار مصرف آن به مراتب بیشتر در صنعت مورد استفاده قرار میگیرد.
نوع نیمه دائمی آن معمولا منطقه ی وسیعی را که معمولا از یک دیوار تا دیوار دیگر می باشد را پوشش می دهد. در حالیکه نوع یکبار مصرف آن در سایز های استاندارد و با طول 18 اینچ در 36 اینچ و یا 60 اینچ موجود است.

پادریهای یکبار مصرف برای اتاق تمیز:

این نوع از پادریهای چسبان شامل یک دسته از صفحات و فیلم های پلی اتیلنی هستند که با استفاده از  یک چسب حساس به فشار بر روی سطح آنها ساخته شده اند. این صفحات چسبان به اندازه ی کافی دارای چسبندگی برای حذف خاک، گرد و غبار و آلودگیها از کف کفش ها و وسایل است و در عین حال باعث چسبیدن پوشش  و کاور کفش ها به سطح نمیشوند.
بطور معمول حدود 30 الی 60 صفحه در هر پادری قرار دارد. اپراتور ها و  ترالی ها در هنگام ورورد به اتاق تمیز و یا فضاهای تمیز دیگر از روی این صفحات رد می شوند و ا لودگی از کف کفش و یا چرخ های ترالی ها و گاری ها حذف می گردد

.


هنگامی که این صفحات از نظر آلودگی انباشته شدند، صفحه ی رویی برداشته می شود و یک صفحه ی تمیز جدید در روی سطح قرار میگیرد. مزیت این صفحات این است که آلودگی بر روی سطح آنها به راحتی قابل مشاهده و تشخیص است .
هر صفحه دارای دو سطح چسبان است که این سبب می شود که هم به سطح زیرین بخوبی متصل شود و هم در سطح رویی دارای قدرت چسبندگی باشد.
مزیت دیگر این صفحات یکبار مصرف این است که در گوشه ی هر کدام دارای برچسب های شماره گذاری می باشند و این از این جنبه اهمیت دارد که در هر بار تعویض فقط یک صفحه برداشته می شود و اشتباه در برداشت دو صفحه همزمان رخ نخواهد داد و همچنین در هنگام تعویض صفحات به راحتی از این قسمت های لیبل خورده که دارای قدرت چسبندگی نیست به راحتی جدا می شود.

 


این پادریهای چسبان یکبار مصرف در مقابل فشار و آسیب  از طریق چرخ ها مقاوم هستند.
این پادری ها بسیار نازک هستند و در نتیجه در بسته بندی های بزرگ و با صفحات بیشتر حجم زیادی را اشغال نمیکنند و در هنگام نصب بر روی سطح از روی سطح ارتفاع ایجاد نمیکنند.
برخی از این پادریهای چسبان دارای مواد ضد عفونی کننده میباشند که معمولا به این صفحات اضافه میگردد.
این مورد جهت جلوگیری از ورود انواع میکرو ارگانیسم ها به فضا های اتاق تمیز و دیگر فضا های تمیز از طریق کفش ها و دیگر وسایل بسیار کار آمد است.
این پادریها دارای یک چهار چوب میباشند که برای ایمنی بیشتر و چسبندگی بهتر در روی سطح قرار میگیرد و منجر به راحتی جدا سازی صفحه از روی سطح می شود.
این قاب ها یا فریم ها جهت جلوگیری از ظاهر نامناسب سطح پس از برداشتن آخرین صفحه چسبنده نیز منسب هستند.

 


پادریهای چسبان نیمه دائمی:
بزرگترین تفاوتی که با انواع یکبار مصرف دارند این است که نیاز به تمیز کاری و تی کشیدن دارند که می بایست طبق یک برنامه زمانبندی مناسب انجام شود.
یک مزیت آن این است که میتواند سطح وسیعی را پوشش بدهد.
این پادریهای چسبان از صفحات وینیلی چسبان ساخته شده است که تحمل وزن سنگین و رفت آمد بسیار را دارد. و نصب آن بسیار ساده می باشد.
این نوع پادری اتاق تمیز را می توان توسط تی با محلول های شیمیایی قابل حل در آب تمیز نمود.

ویرایش و ترجمه تخصصی : گروه مهندسین پوران مهر سپنتا

بازخوردها