طراحی فضای داخلی انبارهای سرد

بسته به حجم و میزان محصولات انبار شده و ارتفاع سقف انبار، سه روش برای طراحی فضای داخلی انبارهای سرد وجود دارد:

1)اتاق های قفسه بندی شده:
برای اتاق های 100 متر مکعب یا کوچکتر، ساده ترین نوع طراحی، ساخت اتاق  هایی با قفسه های قابل تنظیم به عنوان سیستم پشتیبانی بار، می باشد.
این دسته بندی خاص شامل یک بخش در مرکز اتاق برای انبار موقت واکسن های و سایر فرآورده های کم حجم می باشد.
کف این اتاق های سرد معمولا از پنل های عایق ساخته شده است، که برای ترددهای زیاد افراد و یا چرخ دستی های سبک به اندازه کافی مستحکم  هستند، اما برای تجهیزات حمل مکانیکی سنگین مناسب نمی باشند.
در مورد فریزرها، نصب یک لایه عایق در زیر یا میان پنل های کف،ضروری می باشد. این امر مانع انتشار دماهای زیر صفر به کف اصلی ساختمان شده و از انجماد زیر انبار جلوگیری می کند.  گذشت زمان باعث یخ زدگی سنگین زمین شده و می تواند حتی یک قطعه بتنی را بشکند.2)پالت ایستاده:
 این دسته بندی را می توان برای اتاق های سرد بزرگتر استفاده کرد که محصولات  در آنجا روی پالت ها  انبار شده و ارتفاع کافی برای نصب قفسه پالت وجود ندارد.

پالت ها در اینجا با استفاده از جک پالت دستی یا بالابرهای برقی منتقل می شوند.
اتاق یخچال ها باید مجزا بوده و طوری تنظیم شده باشند که توزیع دمایی ثابت را در درون اتاق تضمین کنند
عایق بندی کف در انبار یا پالت های ایستاده باید ظرفیت بار کافی به جهت حمایت از تجهیزات حمل مکانیکی مشخص  را داشته باشد. معمولا این امر با بتون ریزی و لایه عایق در زیر قطعه مربوطه صورت خواهد گرفت.


3)قفسه بندی پالت(باکس پالت):
 اگر ارتفاع کافی برای نصب قفسه پالت وجود داشته باشد، یک اتاق سرد با ارتفاع زیاد بیشترین فضا را دارا بوده و آرایشی با حجم کافی را برای انبار پالتی بزرگتر فراهم می سازد. تنظیم و آرایش قفسه ها باید نوع تجهیزات حمل مکانیکی مورد استفاده در انبار، نیاز به تضمین توزیع یکسان هوا و هر محدودیتی در مکان تعیین شده را در حین تهیه نقشه دمای اتاق، در نظر بگیرد.

منبع :

دوره ی  GSP & GDP

مدرس : سرکار خانم دکتر فروغ سرائی

مشاور و مدرس در صنعت داروسازی

بازخوردها