محصولات کاغذی و لوازم التحریر در اتاق تمیز


لوازم التحریر و محصولات کاغذی یکی از موارد مهم و مورد توجه در محیط های کنترل شده از جمله اتاق تمیز میباشند.
هر محیط تولیدی نیازمند دستورالعمل های مختلف از جمله دستورالعمل های تجهیزات، دستورالعمل های کاری، فرم ها، sop ها و همچنین سایر وسایلی است که در طی روز برای استفاده و یاداشت برداری می باشند. که بطور کلی به این وسایل محصولات کاغذی و مستند سازی گفته می شوند.
کاغذ های معمولی که در ادارات استفاده می شوند از چوب یا فیبر ساخته شده اند. مشکل اینگونه محصولات در هنگام استفاده این است که ذرات بسیار زیادی از خود آزاد میکنند که منجر به ایجاد آلودگی در اتاق تمیز می شود. کاغذهای مخصوص  اتاق تمیز علاوه بر اینکه از فیلر ها و فیبرهای با ذرات کمتر ساخته شده است، بر روی آن نیز یک لایه لاتکس پوشیده شده است.
دفترچه ها، پوشه ها، برچسب ها و برگه های مخصوص اتاق تمیز معمولا از جنس پلی پروپیلن ولاتکس ساخته می شوند.
دفترچه های اتاق تمیز حتما باید مخصوص این فضا بوده و در این فضا نگهداری شوند.به هیچ وجه مجاز نیست که دفترچه ها و برگه های مخصوص اتاق تمیز از این فضا خارج شده و مجددا باز گردانده شوند. هر دفترچه یاداشت مخصوص اتاق تمیز، تمیز شده و در یک بسته بندی دولایه قرار داده می شود. برای جلوگیری از ایجاد آلودگی این بسته بندی فقط می بایست در اتاق تمیز باز شود. کاغذ های مخصوص اتاق تمیز از فرمولاسیون های خاصی تهیه شده اند که توسط یک لایه پلیمری پوشیده شده اند.

خصوصیات کاغذ های اتاق تمیز


1)تولید ذرات بسیار پایین
2)مواد شیمیایی قابل استخراج بسیار پایین
3)فاقد یون های فلزی
4)روشنایی بالا

5)استحکام بالا و بسیار باریک

6)مقاوم در برابر گرما

7)سازگار با سیستم جوهر


پوشه های مخصوص اتاق تمیز نیز از ورق های پلی پروپیلن فشرده و تراکم بالا ساخته می شوند. پوشه ها ممکن است به دلیل بسته بندی نامناسب دچار آلودگی شده باشند پس لازم است قبل از ورود به اتاق تمیز توسط ایزوپروپیل الکل(IPA)به طور مناسب آلودگی زدایی شوند.خودکار های مخصوص اتاق تمیز نیز باید اختصاصی باشند. این خودکار ها دارای جوهر مخصوص از نظر شیمیایی می باشند به این معنی که جوهر بکار رفته در این خودکارها دارای سدیم کمتر و فلزات کمتری است . این خودکار ها برای اتاق تمیزهایی که صنایع نیمه هادی درآنها کار میشوند کاربرد فراوان دارد. این خودکارها نیز می بایست توسط اشعه ی گاما استریل شده و بسته بندی های دو لایه بسته بندی گردند.
از خصوصیات ممتاز این خودکار ها می توان به این موارد اشاره کرد که در مقابل IPA و سفید کننده ها و ترکیبات فنولی خیلی مقاوم بوده  و پاک نمی شوند.


لیبل هایی که مخصوص اتاق تمیز هستند پلی استر و پلی پروپیلن می باشند. این لیبل ها بسیار محکم بوده و  به راحتی پاره نمی شوند و قابل تمیز کردن می باشند جوهر بکار رفته در این لیبل ها از خود ذره آزاد نمیکند و بر پایه ی آب است و پخش نمی شود.

 برگرفته از دوره کنترل آلودگی در اتاق تمیز

سرکار خانم دکتر فروغ سرائی

بازخوردها