Loading...
مشاوره، طراحی، ساخت و نظارت اتاق تمیز در کارخانجات دارویی، ملزومات دارویی، تجهیزات پزشکی و بهداشتی

بررسی باتری‌های مورد استفاده در سیستم های فتوولتاییک

بررسی باتری‌های مورد استفاده در سیستم های فتوولتاییک

باتری‌های مورد استفاده در سیستم های فتوولتاییک (PV)

باتری‌ها، انرژی اضافی تولید شده توسط سیستم PV را جمع می‌کنند و آن را در شب یا وقتی که انرژی ورودی دیگری وجود ندارد استفاده می‌کنند. باتری‌ها می‌توانند به‌سرعت دشارژ شوند و جریان زیادی تولید ‌کنند که می‌تواند توسط منبع شارژ تولید شود. بنابراین پمپ‌ها و موتورها می‌توانند به‌طور متناوب کار کنند. این دسته‌بندی فقط به‌عنوان وسیله‌ای برای مقایسه تفاوت باتری‌ها بر  اساس یک استاندارد واحد است و تضمین کننده عملکرد نمی باشد.باتری ها تجهیزات الکترومکانیکی وابسته به پارامترهایی چون آب و هوا،سابقه شارژ و دشارژ ،دما و سن هستند.عملکرد باتری به محل استفاده،وضعیت آب و هوا و نحوه استفاده ار آن بستگی دارد.به ازای هر 1 آمپر- ساعت انرژی مصرف شده از ظرفیت باتری، باید حدود 25/1 آمپر-ساعت در هنگام شارژ به آن برگردانیم که البته این عدد با دما، نوع و سن باتری متناسب است. برای سیستم های مبتنی بر PV و توربین بادی دو نوع باتری رایج است. GEL و AGM که هر دوی اینها به‌خوبی شارژ شده و مانند باتری‌های اسیدی (باتری‌ های خیس) به آسانی دشارژ نمی‌شوند. از آنجا که مواد موجود در الکترولیت‌های هر دوی این باتری‌ها به‌ندرت با هیدورژن ترکیب می‌شوند، این باتری‌ها خورده نمی‌شوند.

نکته: باتری هایGEL و AGM  برای نصب در سیستم های  PVو سیستم‌های دریایی قابل استفاده‌اند،  با این وجود بیشتر انواع باتری‌های AGM ارزان‌تر و مناسب‌تر از GELها هستند.

 

انواع باتری‌های سرب- اسید

1- باتری استارت:

باتری‌های سیکل کم‌عمق اتومبیل که برای سیستم‌های PV مناسب نیستند.

2- باتری‌های سیکل عمیق برای سیستم های RV یا دریایی:

باتری‌های 12 ولتی که معمولاً 80 تا 160 آمپر ساعت ظرفیت دارند. این باتری بین سیکل کم‌عمق و سیکل عمیق است و طول عمر پیش بینی شده برای آنها 2 تا 3 سال است.

 باتری‌های سرب کلسیم:

باتری‌های کم‌عمق که در سیستم‌های قدرت کنترل از راه دور استفاده می‌شوند. سیکل این باتری‌ها بین 15 تا 20 درصد است. این باتری‌ها توصیه نمی‌شوند.

 1- باتری‌های Sealed:

این نوع باتری که مایع درون آن کاملا محفوظ است،می توانند در هر موقعیتی بدون نشت اسید  عمل کند.به خاطر Sealed بودن،نمی توان به وسیله رطوبت سنج وضعیت آن را بررسی کرد. روزنه‌هایی وجود دارند که مانع از تجمع گاز می‌شوند. این نوع باتری برای شرایطی که در طی شارژ  خروج گاز هیدروژن قابل تحمل نیست و یا این‌که باتری زیاد جابه‌جا خواهد شد و یا این‌که در یک فضای تنگ قرار داده خواهد شد پیشنهاد می‌شود. طول عمر پیش‌بینی شده برای بیشتر باتری‌های AGM  2 تا 5 سال و برای باتری‌های GEL  5 تا 10 سال است.

 

2- باتری‌های AGM:

از نوع باتری های Sealed  هستند که از  Absorbed Glass Mat  در بین صفحه ها استفاده می نمایند. این نوع باتری بسیار سخت است. با توجه به اینکه این باتری نیاز به نگهداری ندارند،لذا برای سیستم‌های قدرت خورشیدی متصل به شبکه به همراه باتری مناسب هستند. از آن‌جا که این باتری ها به‌خوبی محکم شده اند،نیازی به آب دادن دوره ای ندارند و هیچ   گاز خورنده ای از آنها ساطع نشده و الکترولیت‌ها ورقه ورقه نمی‌شوند. AGMها برای سیستم‌هایی که دیر به دیر استفاده می شوند نیز مناسب‌اند چراکه خود دشارژی آنها هنگام جابه‌جایی و ذخیره کمتر از   2% است. این نوع باتری‌ها را می توان به سادگی با هواپیما جابه‌جا نمود. آنها را می توان به پهلو نصب نمود و این باتری‌ها در برابر لرزش بسیار مقاوم هستند. بیشتر باتری‌ها Sealed از نوع AGM می باشند.

 

3- باتری‌های Deep-Cycle:

این باتری‌های دارای صفحات بزرگ و ضخیمی هستند که آنها را برای کاربرد در سیستمهای مبتنی بر منابع تجدید پذیر مناسب می نماید.  این باتری‌ها می توانند قسمت عمده ظرفیت خود را پیش از شارژ مجدد مورد استفاده قرار ‌دهند و صدها یا حتی هزارها سیکل80% را تحمل نمایند.پیشنهاد می شود که به‌طور معمول 50%درصد شارژ برای مصرف معمول در نظر گرفته شود و 30% برای مواقع ضروری. از  20% باقی مانده استفاده نشود. هرچه دشارژ کم عمق تر باشد، طول عمر باتری بیشتر است.

 

4- باتری‌های GEL:

این نوع باتری شامل اسیدی هستند که با اضافه کردن ژل سیلیکا به‌صورت ژل و حالت جامد تبدیل شده است. حتی با شکسته شدن این باتری ها، امکان ریخته‌شدن اسید آن وجود ندارد. اگرچه دارای معایبی نیز هستند. این باتری ها را نمی توان خیلی سریع شارژ نمود چراکه ممکن است آسیب ببیند. این موضوع معمولاً  در مورد سیستم‌های الکتریکی خورشیدی مهم است. اگر این باتری ها توسط مبدل شارژ شوند،تنظیم دقیق جریان شارژ اهمیت دارد تا در حد مناسب برای باتری محدود شود.

نظرات