Loading...
مشاوره، طراحی، ساخت و نظارت اتاق تمیز در کارخانجات دارویی، ملزومات دارویی، تجهیزات پزشکی و بهداشتی

هزینه های اولیه سیستم فتوولتاییک و روند بازگشت آن

هزینه های اولیه سیستم فتوولتاییک و روند بازگشت آن

استفاده از منابع تجدید پذیر و انرژی های نو در سراسر جهان در حال گسترش است. نوسانات و افزایش مداوم قیمت سوخت، آلودگی محیط زیست، بحران انرژی و ذخایر رو به اتمام سوخت های فسیلی و بسیاری عوامل دیگر باعث شده تا منابع انرژی پاک و تجدید پذیر بیش از پیش مورد توجه قرار گیرند. انرژی خورشیدی نیز یکی از انرژی های تجدید پذیر و نو است که از آن برای تامین انرژی حرارتی و الکتریکی به صورت متمرکز و غیر متمرکز (خانگی)، استفاده می شود.

سیستم های فتوولتائیک برای تولید برق خانگی نیز از جمله سیستم های جدید تولید انرژی است. برای اجرای یک سیستم فتوولتائیک ابتدا باید میزان مصرف انرژی الکتریکی روزانه و ماهانه را به دست آورد. سپس با استفاده از آن و میزان باری که می خواهیم توسط سیستم فتوولتائیک تغذیه کنیم، تعداد پنل مورد نیاز به دست می آید. همچنین با مشخص شدن بارهای الکتریکی و مدت زمان مورد نیاز جهت ذخیرهﻱ انرژی، سایز بانک باتری تعیین می گردد. در انتخاب ظرفیت باتری باید به عوامل دیگری از جمله عمر باتری، میزان دشارژ و محیط مورد استفادهﻱ آن نیز توجه شود. در سیستم های فتوولتائیک از باتری های سیکل عمیق و باتری های GEL استفاده می شود.با استفاده از مشخصات پنل ها و حداکثر جریان خروجی مجموعهﻱ پنل ها، شارژ کنترلر مناسب انتخاب می گردد. اینورتر نیز با توجه به توان مورد نیاز جهت تغذیهﻱ بارهای AC انتخاب می گردد. عوامل دیگری نیز مانند مکان مورد استفاده، نوع بارها،  اندازه و وزن اینورتر، کیفیت توان تولیدی و توان بی باری هم در انتخاب اینورترها تاثیر گذارند.

در ایران بهای برق برای مشترکین به خاطر تعلق گرفتن یارانه نسبت به بسیاری از کشورها بسیار پایین می باشد. کنتورهای سه زمانه میزان مصرف در سه دورهﻱ میان بار، کم بار و اوج بار می سنجند. شرکت توانیر با استفاده از جداول و فرمول هایی میزان قیمت برق مصرفی را حساب می کند. پایین بودن قیمت برق از عواملی است که سبب شده تا اجرای سیستم های فتوولتائیک در ایران به صرفه نباشد. اجرای سیستم های بزرگ خانگی حتی در کشورهای صنعتی نیز با دشواری روبروست. مثلا یک سیستم فتوولتائیک BIPV در لندن با ظرفیت 13.3 کیلووات با هزینه ای بالغ بر 123231£ که 60% آن به صورت کمک بلاعوض بوده است. مدت زمان بازگشت سرمایهﻱ این سیستم با در نظر گرفتن هزینهﻱ نگه داری بدون در نظر گرفتن عوامل دیگر در حدود 1493.6 سال خواهد بود. اما با در نظر گرفتن افزایش قیمت سوخت به میزان سالانه 10%  وبا وجود کمک بلاعوض، این بازگشت طی 30 سال و در پایان عمر سیستم انجام خواهد شد. بدون کمک بلاعوض و در نظر گرفتن نرخ بالای افزایش قیمت سوخت، این بازگشت سرمایه صورت نخواهد گرفت.

اجرای یک سیستم 2 کیلوواتی در ایران هزینه ای معادل 200 میلیون ریال دارد. مدت بازگشت سرمایه از این سیستم در شمال ایران با در نظر گرفتن تعرفه بدون یارانه، در شمال ایران 85.8 سال و در جنوب ایران 58 سال می باشد. این در حالی است که اجرای همین سیستم در امریکا 16 تا 20 هزار دلار و مدت بازگشت سرمایهﻱ آن در لس آنجلس 12.9 سال و در نیویورک 3.5 سال است. علت این اختلاف وجود کمک های مالی به صورت وام و بلاعوض و همچنین تعرفهﻱ بالا و مختلف بهای برق است.علت هایی مثل حفاظت ازمحیط زیست و کاهش هزینه های ناشی از آلودگی آن، کاهش لزوم ساخت نیروگاه های تولید برق با سوخت فسیلی و همچنین کاهش نیاز به ارتقای پر هزینهﻱ شبکهﻱ سراسری و ایجاد اشتغال باعث شده تا دولت ها کمک های تشویقی جهت اجرای سیستم های فتوولتائیک خانگی در نظر بگیرند. در ایران نیز امید است با توجه به حذف یارانه ها در آینده ای نزدیک و شناخت منافع استفاده از انرژی های نو از جمله سیستم های فتوولتائیک، امکان اقتصادی اجرای این سیستم ها فراهم شود. در واقع دولت می تواند با بررسی درست در این زمینه، از محل درآمد ناشی از حذف یارانه ها جهت توسعهﻱ این سیستم ها تلاش نماید.

نظرات