Loading...
مشاوره، طراحی، ساخت و نظارت اتاق تمیز در کارخانجات دارویی، ملزومات دارویی، تجهیزات پزشکی و بهداشتی

شارژ لیتیم بروماید، آب و افزودنی های دیگر در چیلرهای جذبی

شارژ لیتیم بروماید، آب و افزودنی های دیگر در چیلرهای جذبی

شارژ لیتیم بروماید ، آب و افزودنی های دیگر در چیلرهای جذبی


محلول لیتیم بروماید (جاذب) و آب سمی نیست و قابلیت انفجار نیز ندارد، اما تماس آن با پوست و چشم می تواند منجر به حساسیت و آسیب شود و در تماس با پوست فورا محل آن را با آب فراوان بشوید. نمک لیتیم بروماید در مجاورت با هوا بر روی فلزات تاثیر خورندگی دارد پس ابزار مورد استفاده نیز باید حدالامکان از نوع غیرفلزی باشند. در غیر اینصورت باید رویه ابزار را با لایه ظریفی از روغن پوشاند و پس از اتمام کار آنها را دوباره شست. پیش از شروع عملیات شارژ باید عملیات خارج سازی نیتروژن و خلاء انجام شده باشد. با ایجاد خلاء مناسب در دستگاه بدون نیاز به هیچ گونه تجهیزات مکانیکی و الکتریکی صورت خواهد گرفت. کافی است بوسیله یک شیلنگ پلیمری که یک سر آن به شیر سرویس دستگاه متصل است و سر دیگر در بشکه حاوی محلول قرار گیرد. محلول لیتیم بروماید برای شارژ 55% در نظر گرفته می شود تا تزریق آن راحت تر و روان تر صورت گیرد. مقدار شارژ اولیه می تواند 10% کمتر از مقدار تعیین شده باشد و پس از راه اندازی دستگاه نسبت به جبران کمی آن، شارژ صورت گیرد.
مبرد یا آب مقطر نیز مانند محلول لیتیم بروماید به سیستم اضافه می گردد. زیاد بودن مقدار لیتیم بروماید و کم بودن مقدار مبرد خطر کریستالیزاسیون دستگاه را افزایش می دهد و کم بودن مقدار لیتیم بروماید و زیاد بودن آب، کاهش ظرفیت سرمایی چیلر را در پی خواهد داشت. به طور تقریبی شارژ لیتیم بروماید 55% به چیلر چذبی به ازای هر یک تن تبرید 3 تا 4 لیتر و شارژ آب به ازای هر تن تبرید تقریبا 1 لیتر است. به غیر از محلول لیتیم بروماید و آب به عنوان جاذب و مبرد، برخی مواد دیگر نیز به سیستم اضافه می گردد که نقش آنها افزایش بازده سرمایشی و جلوگیری از اثرات خورندگی لیتیم بروماید است. این مواد نسبت به حجم محلول لیتیم بروماید و آب، مقدار کمتری راشامل می شوند و معمولا در زمان شارژ اولیه به همراه محلول و آب به سیستم تزریق می شوند.
بازدارنده ها (Inhibitor) یا خنثی کننده هایی مانند لیتیم کرومات از جمله افزودنیهایی هستند که به مقدار کم (به ازای هر 480 لیتر محلول 55%، نیم لیتر) به سیستم تزریق می شود تا از اسیدی شدن لیتیم بروماید جلوگیری نموده و مانع از خوردگی شود. وجود باز دارنده ای مانند لیتیم کرومات ضمن تعادل در میزان قلیائیت سیستم، همچون محافظ که بر روی لوله های مسی و جدارهای فلزی کشیده شده است، عمل می کند. نوع دیگری از بازدارنده ها که ا مروزه چندان مورد استفاده قرار نمی گیرند، نیترات لیتیم است. اصولا عملکرد بازدارنده ها می تواند توام با آزادسازی هیدروژن باشد که همین هیدروژن آزاد شده می تواند با ماده ای همچون نیترات لیتیم ترکیب شده و ماده ای چون آمونیاک را تولید کند که آمونیاک باعث خورده شدن لوله های مسی می گردد.
الکل اکتیل (Octyl Alcohol) از جمله افزودنیهای دیگر است که به منظور افزایش بازده سیستم مورد استفاده قرار می گیرد. اضافه نمودن الکل اکتیل مانع از کف کردن محلول لیتیم بروماید در خلاء ابزوربر می شود. بنابرین با مرطوب نگه داشتن لایه سطحی محلول و ممانعت از کف کردن، موجب افزایش قدرت جذب می شود. گاهی اوقات افزایش دمای آب سرد و کاهش ظرفیت سرمایی چیلر، مربوط به کاهش مقدار الکل اکتیل می باشد که در غیر اینصورت می باید به سیستم اضافه گردد. این مقدار به ازای هر 480 لیتر محلول، 2 لیتر است.

نظرات