Loading...
مشاوره، طراحی، ساخت و نظارت اتاق تمیز و نوسازی و بازسازی، نگهداری و تعمیرات، بهینه سازی کارخانجات (دارویی، ملزومات دارویی، تجهیزات پزشکی، آرایشی و بهداشتی، ضدعفونی کننده ها، شوینده ها، مواد غذایی و صنعتی)

کلیدهای MCCB و MCB

کلیدهای MCCB و MCB

مقایسه کلیدهای MCCB و MCB

از جمله کلیدهای حفاظتی مهم در تابلوهای برق به خصوص تابلوهای توزیع ، کلیدهای MCCB و MCB هستند. این کلید تفاوتهایی با یکدیگر دارند که در این مطلب به آن پرداخته خواهد گردید

۱- رنج جریان کلید:

رنج جریانی یکی از خصوصیات مهم کلیدها است. این خصوصیت تا حدودی بین برند‌ های مختلف متفاوت است اما رنج رایج برای کلید های MCB بین ۰/۵ تا ۶۳ آمپر در حالی که رنج جریانی کلید های اتوماتیک MCCB از ۲۵ آمپر شروع شده و معمولا تا ۱۶۰۰آمپر ادامه پیدا می‌کند.

۲- قدرت قطع کنندگی کلید :

به طور کلی کلیدهای MCB با قدرت قطع بالای KA 15 به ندرت ساخته میشوند یا مورد استفاده قرار میگیرند، در حالی که قدرت قطع کلیدهای اتوماتیک MCCB در تمامی رنج‌ها بالای ۲۵ کیلو آمپر است و برای رنج تا ۶۳۰ آمپر تا ۷۰ الی ۱۰۰ کیلو آمپر نیز میرسد. از این رو محدودیت قدرت قطع در کلیدهای MCB استفاده از آنها را برای بارهایی که نیاز به قدرت قطع بالا دارند (بارهای غیر اهمی) محدود خواهد کرد.

۳- عملکرد این کلیدها بعد از خطا:

یکی از قابلیت‌های مهم کلیدهای اتوماتیک MCCB سه حالته بودن سوئیچ آنها می باشد، به این صورت که در صورت بروز خطا در یک کلید اتوماتیک، کلید به جای قرار گرفتن در حالت قطع در حالت خطا قرار خواهد گرفت و این خصوصیت امکان مشاهده بروز قطعی مدار و بازشناختن علت آن (قطع دستی یا بروز خطا) را به ما خواهد داد. این درحالی است که کلیدهای MCB تنها دارای دو حالت عملکرد باز و بسته می باشند.

۴- کنترل از راه دور یا Remote Control:

با اضافه کردن یک مکانیزم موتوری به کلید اتوماتیک MCCBمی‌توان این قابلیت را برای آن به وجود آورد که از راه دور یا به وسیله یک سامانه الکتریکی باز یا بسته شود. گرچه بهای بالای آن، استفاده از آن را به شدت محدود کرده اما کلیدهای MCB به هیچ عنوان دارای چنین قابلیتی نیستند و برای قطع و وصل از راه دور باید از کنتاکتور در مدار آنها استفاده کرد.

نظرات