Loading...
مشاوره، طراحی، ساخت و نظارت اتاق تمیز در کارخانجات دارویی، ملزومات دارویی، تجهیزات پزشکی و بهداشتی

پروتکل KNX در سیستم های BMS

پروتکل KNX در سیستم های BMS


پروتکل KNX در سیستم های BMS

پروتکل KNX که قبلا به عنوان EIB نامیده می شد، یک سیستم ارتباطات کنترلی در ساختمان های هوشمند (BMS) می باشد که از فناوری اطلاعات برای مرتبط نمودن تجهیزاتی مانند سنسورها، عملگرها، کنترلرها، ترمینال های اجرایی و مانیتور ها استفاده می کند. پروتکل KNX نمونه بارزی از یک پروتکل باز، استاندارد و توزیع شده است. انجمن KNX در سال 1990 توسط شرکت های بزرگ و مطرح اروپای غربی جهت نظارت بر اجرای صحیح و درست استاندارد KNX تاسیس گردید. فناوری KNX در تاسیسات برقی برای انجام سناریو ها و فرآیندهای اتوماسیون در ساختمان ها، طراحی و مورد استفاده قرار می گیرد. زمانی که دستگاهی داده ها را به دستگاه دیگری ارسال می کند ،ابتدا اطلاعات را در یک فریم داده ای و سپس به طور دیجیتالی آن را روی یک  Field Bus انتقال می دهد .

پروتکل KNX یک استاندارد بین المللی برای  کنترل ساختمان می باشد. KNX توسط CENELEC به عنوان European Standard EN50090 در دسامبر ۲۰۰۳ تصویب و به تایید رسید. در سال ۲۰۰۶، بخش بزرگی از استاندارد EN50090 برای ورود به استاندارد بین المللی پروتکل ISO/IEC 14543 و ایجاد KNX به عنوان تنها پروتکل باز جهانی برای کنترل خانه و ساختمان٬ مورد تایید قرار گرفت. استاندارد EN50090  جزئیات پیکربندی و ویژگی های یک سیستم KNX را مشخص می سازد.این استاندارد قوانین توپولوژیکی را برای اتصال الکتیریکی باس دیوایس و پروتکل ها برای اینکه چگونه این تجهیزات با یکدیگر ارتباط برقرار کنند را تعریف می کند.

محیط های انتقال مختلفی برای باس نام برد که مهمترین و پر کاربرد ترین آنها عبارتند از :


1. Twisted Pair (KNX.TP)
2. Power Line (KNX.PL)
3. Radio Frequency (KNX.RF)
4. Fiber Optic Cable (KNX.FO)

تجهیزاتی که در اجرای یک عملکرد خاص دخیل هستند، اطلاعات را مستقیما به یکدیگر مبادله می نمایند. پروتکل KNX را می توان برای کنترل روشنایی، تهویه مطبوع، صوت، تردد، پرده ها یا کرکره ها استفاده کرد. یک سنسور همانند یک کلید چهار پل، فرمانی را صادر نموده و سپس آن را به شکل فریم داده ای روی باس به عملگر انتقال می دهد. به محض اینکه عملگر ، فریم داده ای مورد نظر را دریافت نمود، یک پیام اعلام وصول، ارسال کرده و سپس فرمان را اجرا می نماید. تجهیزات تحت پروتکل KNX.TP ، در ساختمان صنعتی و تجاری جدید نصب می شوند، اما درون ساختمان های قدیمی نیز می توان به کار رود (معمولا در ساختمان های قدیمی از پروتکل های KNX.PL و KNX.RF استفاده می شود)

مزایای پروتکل KNX خانه هوشمند :


راحتی و آسایش

افزایش ایمنی

هزینه های انرژی پایین تر

نظرات