Loading...
مشاوره، طراحی، ساخت و نظارت اتاق تمیز در کارخانجات دارویی، ملزومات دارویی، تجهیزات پزشکی و بهداشتی

اتاق تعویض لباس در اتاق تمیز

اتاق تعویض لباس در اتاق تمیز

اتاق تعویض لباس در اتاق تمیز

اتاق های تعویض لباس های اتاق تمیز، از نظر طراحی متنوعند. تعداد قسمت های اتاق تعویض لباس و قسمت بندی آن ها توسط نیمکت های جدا کننده نیز می تواند متنوع باشد. اگر جداسازی مکان تعویض لباس آقایان و خانم ها هم مطرح باشد، ممکن است طراحی محل تعویض لباس پیچیده تر شود. بعضی اوقات ناحیه درآوردن لباس های بیرونی و جواهرات، در محلی خارج از محل تعویض لباس و گاهی هم در داخل این اتاق تعبیه می شود.

شکل() طرح یک ناحیه تعویض لباس تک اتاقی را نشان می دهد که می تواند به یک یا دو بخش تقسیم شود. در این نوع اتاق، افرادی که وارد آن جا می شوند، لباس های اضافی و جواهرات خود را درآورده و با پوشیدن لباس های مخصوص، مستقیما وارد اتاق تمیز می شوند؛ یعنی تمام مراحل تعویض لباس در یک اتاق انجام می گیرد. معمولا یک نیمکت عبور این اتاق را به دو بخش تقسیم می کند. این نیمکت محلی را برای نشستن افراد، جهت تعویض لباس و پوشیدن پاپوش فراهم می کند و همچنین اتاق را از نظر تمیزی به دو قسمت تقسیم می کند. در طراحی اقتصادی اتاق های تمیز، ناحیه تعویض تک اتاقی رایج تر است. در ضمن این نوع طراحی در اتاق های تمیز دارای کیفیت بالا، که افراد زیادی هم در آن تردد می کنند، با موفقیت مورد استفاده قرار می گیرد و همچنین در صنایع میکروالکترنیک نیز به کار برده می شود. بعضی اوقات یک اتاق دیگر به سیستم اضافه می شود تا انتقال آلودگی از اتاق تعویض لباس به طرف اتاق تولید را به حداقل برساند.

شکل() سه طرح ممکن، برای ناحیه تعویض دو اتاقی را نشان می دهد. هر کدام از این اتاق ها، می توانند با استفاده از نیمکت جدا کننده به چند بخش تقسیم شوند. در اتاق های تعویضی که بخش های بیشتری دارند، رویه بیرونی لباس ها کمتر آلوده می شود، برای این تعویض لباس، وقت بیشتری صرف می شود.

در ضمن باید به این نکته توجه کرد که، لباس های مورد استفاده اتاق تمیز، در کجا نگه داری می شوند. این لباس ها باید در جایی قرار داده شوند که آلودگی در آن جا به حداقل رسیده است. در اتاق های تمیز با کیفیت بالا، گیره های لباس در معرض جریان خطی هوا قرار دارند.

روش های دیگر نیازمند تدارک کمد لباس، آویز و قفسه های لانه کبوتری (برای قرار دادن لباس ها) هستند. در بعضی اتاق های تعویض لباس، به ویژه آن هایی که لباس ها در هر بار ورود به اتاق تمیز، تعویض می شوند، برای خروج افراد ناحیه جداگانه ای تعبیه شده است.

معمولا بین مکان تعویض لباس و اتاق تمیز، دوش هوا تعبیه می شود. افراد وارد اتاق دارای دوش هوا می شوند و در آن جا به دور خود می چرخند تا هوای با فشار، به تمام لباس آن ها دمیده شود. یک دوش هوا برای زدودن ذرات روی لباس ها و در نتیجه کاهش انتشار آن ها در اتاق تمیز طراحی شده است. اما استفاده از آن ها نیز بحث انگیز است. من مقادیر ذرات انتشار یافته از افراد را در اتاق تمیز و بعد از استفاده از دوش هوا، با استفاده از روش شمارش ذرات مطالعه کرده ام و به نظر من دوش های هوا نقش اندکی در آلودگی اتاق تمیز دارند. ولی یک تاثیر روانی بر روی افراد دارند و آن یادآوری این نکته است که آن ها وارد یک مکان ویژه می شوند. به هر حال، مزیت استفاده از دوش هوا باید در کنار از دست دادن زمان تولید در هنگام استفاده از آن و یا انتظار برای ورود به آن مورد موازنه قرار گیرد. کف پوش ها و پادری های مخصوص اتاق تمیز که آلودگی ها را از کفش ها می زدایند، باید در کف اتاق تعویض قرار داده شوند. نوع و محل قرار گرفتن آن ها متفاوت است.

مصالح ساختمانی و رنگ ها

عامل دیگری که یک اتاق معمولی را از یک اتاق تمیز مجزا  می کند، روش ساخت آن است. اتاق های تمیز باید طوری ساخته شوند، که نشت هوا در آنها به حداقل برسد. ضمنا پرداخت و رنگ سطوح داخلی باید به حد کافی محکم باشد تا در هنگام فشار یا ساییدگی، پودر و تراشه ایجاد نکند. در ضمن، سطوح باید صاف بوده و به آسانی تمیز کاری شود و عاری از هر گونه ترک باشند تا آلودگی ها در آن انباشته نشوند.

اتاق های تمیز کمکی

در کنار اتاق تمیز مخصوص تولید، اتاق های تمیز دیگری هم ممکن است وجود داشته باشند. تعداد و نوع این اتاق ها بسته به ماده تولیدی و پیچیدگی کار متنوع است. در یک اتاق تمیز ساده می توان مشاهده کرد که اتاقی برای تعویض لباس افراد و اتاقی هم برای ورود و خروج مواد به اتاق تولید وجود دارد. در اتاق های تمیز نوع دیگر ممکن است اتاق های اضافی برای تولید مواد مورد لزوم اتاق اصلی تولید، وجود داشته باشند. همچنین ممکن است، اتاق های اضافی دیگری برای تعویض لباس، نقل و انتقال مواد و انبار کردن آنها لازم باشد.

منبع : کتاب تکنولوژی اتاق های تمیز

تالیف : پروفسور وایت

مترجم : رضا خشکرود منصوری (واحد علمی شرکت داروسازی دانا)

 

نظرات